Terviseameti juhend koroonaviiruse haiguse COVID-19 kohta

Terviseameti juhend koroonaviiruse haiguse COVID-19 kohta

PALUN HOIA END JA ÜMBRITSEVAID INIMESI NING ÄRA TULE HAIGUSNÄHTUDE KORRAL TEENUSELE!

Terviseameti juhend koroonaviiruse haiguse COVID-19 kohta

1. Kuidas käituda, kui inimene kahtlustab, et on nakatunud koroonaviiruse haigusesse COVID-19? ?

COVID-19 kahtlustatakse patsiendil, kellel on äge respiratoorne nakkus (esineb vähemalt üks järgmistest sümptomitest: köha, palavik, hingamisraskus) ja kes oli 14 päeva enne sümptomite ilmnemist lähikokkupuutes COVID-19 nakatunuga või viibis COVID-19 riskipiirkonnas.

Kui inimene kahtlustab, et on nakatunud COVID-19-sse, siis tuleb tal helistada oma perearstile. Perearst hindab patsiendi anamneesi ning vajadusel korraldab haige hospitaliseerimise kiirabiga.

Kui perearsti ei ole võimalik kätte saada, siis helistada perearsti nõuandetelefonile 1220. Raskes seisus haigestunule tuleks kutsuda kiirabi. Sealjuures teavitada tervishoiutöötajat COVID-19 riskipiirkonnas viibimisest ja/või COVID-19 nakatunuga kokkupuutest.
Kindlasti ei tohi pöörduda otse EMO-sse ega lastehaiglasse.

2. Kuidas ennast kaitsta?

Pese tihti käsi
Pese käsi sooja vee ja seebiga ning avalikes kohtades kasuta alkoholipõhist käte desinfitseerimisvahendit. Käte pesemine ja desinfitseerimine tapab kätele sattunud viiruse. Vaata, kuidas õigesti käsi pesta (PDF) .
Ühistranspordi kasutamisel tuleb lisaks käte desinfitseerimisele puhastada ka kindad ja kotisangad.
Järgi hingamisteede hügieeni
Kui aevastad või köhid, siis kata oma suu ja nina ühekordse salvrätiga. Viska see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui sul ei ole salvrätikut, kasuta oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.
Suu ja nina katmine takistab pisikute ja viiruste edasilevimist. Kui aevastad vastu paljast kätt, siis võivad pisikud ja viirused sattuda sinu kaudu teistele inimestele ja esemetele, mida katsud.
Väldi kontakti
Väldi kontakti (vähemalt 1m) inimestega, kellel on välised haigustunnused – näiteks köha või aevastavad inimesed. Kui seisad haigusnähtudega inimesele liiga lähedal, võid tema aevastamise korral piisknakkuse sisse hingata ja ise ka haigestuda.
Kuna praegu on ka külmetushaiguste leviku periood, siis kõiki tuttavaid ei ole soovitatav kallistada.
Väldi silmade, nina ja suu katsumist
Sinu käed puutuvad avalikes kohtades kokku mitmete esemete ja pindadega, mis võivad olla hiljuti viiruste poolt saastatud. Kui puudutad oma silmi, nina või suud nende kätega, siis on võimalus, et viirus kandub ka sinule edasi.
Kui sul on palavik, köha ja hingamisraskused, otsi varakult abi.
Ütle tervishoiutöötajale, et oled reisinud riskipiirkonnas, kus on teatatud COVID-19 levikust, või ütle, et oled olnud lähikontaktis kellegagi, kes on riskipiirkonnas reisinud ja kellel on hingamisteede haiguste sümptomid (palavik, köha või hingamisraskused).
Kui sul on kerged hingamisteedehaiguste sümptomid ja sa ei ole reisinud riskipiirkonnas
Järgi hoolikalt tavapäraseid kätehügieeni nõudeid ning võimalusel püsi kodus kuni oled tervenenud.
Ära tarbi toorest või väheküpsetatud loomseid produkte
Ära tarbi toorest või väheküpsetatud liha ega kuumtöötlemata piima ja tooteid. Samuti ära tarbi pesemata puu- ja köögivilju.
Rohkem infot terviseameti koduleheküljelt: www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus.

Terviseameti plakat eesti keeles:
• https://www.terviseamet.ee/…/COVID-19/koroona_plakat_est.pdf

Terviseameti plakat vene keeles:

• https://www.terviseamet.ee/…/COVID-19/koroona_plakat_rus.pdf

Kuidas pesta käsi: https://www.terviseamet.ee/…/Juhend…/kuidas_pesta_kasi_0.pdf